Tatuaż a karmienie piersią

tatuaż i karmienie piersią

Mam tatuaż i karmie piersią już prawie dwa lata. Od dłuższego czasu marzy mi się powiększenie go, ale ze względu  na karmienie piersią wstrzymuje się z tą decyzją. Dlaczego? 
Czy mama karmiąca może zrobić sobie tatuaż?

Większość tauażystów nie podejmie się wykonania tatuażu u kobiety w ciąży lub karmiącej piersią. Jest to związane przede wszystkim  z zapobieganiem wszelkim chorobom, które mogą wpływać na rosnące w łonie dziecko. Ważne jest też  danie czasu ciału matki na wyleczenie i regeneracje. La leche league sugeruje, aby mamy odczekały co najmniej do 9-12 miesięcy po urodzeniu zanim zdecydują się na tatuaż. Chodzi głównie o to, że dziecko nie jest już uzależnione wyłącznie od mleka matki. W tym czasie zaczyna też jeść coraz więcej pokarmów stałych i w razie komplikacji u mamy (które nie są częste, ale mogą się zdarzyć) jest większa szansa, że poradzi sobie bez piersi.

Jednak co z kobietami, które tak jak ja decydują się na dłuższe karmienie piersią?

W ich przypadku tatuaż też nie jest zalecany. Pomimo, że tusze, które są obecnie używane do tatuowania nie przenikają do mleka nie ma pewności jak ciało kobiety zareaguje na wprowadzony barwnik. Rana może się gorzej goić. Coraz częściej zwraca się  uwagę na fakt, że tusze zawierają metale ciężkie. Przedostają się one do organizmu matki, a tym samym mogą mieć wpływ na dziecko.

Inne obawy związane z wykonaniem tatuażu to ryzyko zakażenia wirusem HIV, ryzyko zakażenia wirusem żółtaczki oraz innymi chorobami wirusowymi. Dotyczy to wszystkich – nie tylko matek karmiących.

Nie jest jednak powiedziane, że matka karmiąca nie może wykonać tatuażu. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na tatuaż w trakcie laktacji zwróć uwagę na następujące rzeczy:

  • wybierz sprawdzony salon. Zwróć uwagę na czystość i sterylność. Bardzo ważne, aby używane igły, barwniki czy rękawiczki były jednorazowe
  • poszukaj opinii w internecie – warto zrobić reaserch na temat wybranego tatuażysty
  • bądź zdrowa – nie decyduj się na tatuaż w trakcie infekcji, osłabionej odporności czy dopiero po przebytej chorobie. Dobry stan zdrowia zmniejszy ryzyko potencjalnej infekcji
  • stosuj się do zaleceń tatuażysty. Bezwarunkowo i obowiązkowo! Jeśli nie dostałaś instrukcji jak dbać o tatuaż, koniecznie zapytaj o to przed opuszczeniem salonu
  • tatuowanie piersi nie jest najlepszym pomysłem w trakcie laktacji. Zastanów się czy nie warto poczekać jeszcze trochę.

Posiadanie tatuażu nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią!

Jeśli interesuje Was temat tatuaży w Kąciku Psycholoszki znajdziecie o nich wpis klik

 


 1.https://www.llli.org/breastfeeding-info/tattoos-and-breastfeeding/

2.https://themilkmeg.com/tattoos-and-breastfeeding-is-it-safe-what-are-the-risks/

Dodaj komentarz