Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta – czyli do kogo się udać, gdy mamy problem.

Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta
Zauważyłam ostatnio wzrost zainteresowania ludzi swoim zdrowiem. Nasze społeczeństwo jest bardziej świadome, zwraca uwagę na to, co je, czyta składy, sięga po zdrowe produkty, chodzi do specjalistów, uprawia sport, wykonuje badania kontrolne i szczepi się. Wędrujemy do lekarza pierwszego kontaktu z wieloma problemami dotyczącymi naszego zdrowia – chory kręgosłup, problemy z krążeniem, bóle głowy i wiele innych.  Sprawdzamy nasze nerki, wątroby, tarczycę, uzębienie. A czemu nie sprawdzamy głowy? Mózgu? Nie niepokoimy się bólami głowy czy obniżonym samopoczuciem? Do kogo się udać, gdy mamy problem? Psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta?

Mózg jak każdy inny organ jest ważny, w moim mniemaniu najważniejszy. Co robić i do kogo się udać, gdy zauważamy, że z naszą psychiką jest coś nie tak? Dziś opowiem o różnicach między psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą. Do kogo udać się, w jakiej sprawie i kiedy dany specjalista może pomóc.

Psycholog – kim jest?

Jest to osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia. Można znaleźć go w wielu instytucjach, które niekoniecznie sprowadzają się do placówek zdrowia czy oświaty. Psycholog z dyplomem uprawiony jest do diagnozowania, wydawania opinii psychologicznych, przeprowadzania testów, udzielania wsparcia i pomocy psychologicznej, prowadzenia psychoedukacji. Warto pamiętać, że studia psychologiczne nie uprawniają specjalisty do prowadzenia psychoterapii, wyjątkiem jest skończenie przez psychologa szkoły terapeutycznej, co jest dość częstym zjawiskiem.

Kiedy się wybrać do psychologa?

 • Gdy masz jakiś problem, lecz nie do końca potrafisz go zdefiniować, potrzebujesz pomocy, rozmowy, lecz nie bardzo wiesz, co się dzieje.
 • Nie możesz poradzić sobie z trudną sytuacją życiową np. z rodzicami, partnerem.
 • Zauważasz w sobie zmiany, które Cię niepokoją, denerwują – nie wiesz, jakie mają źródło, skąd się biorą.
 • Zauważasz u siebie obniżony nastrój, problemy ze snem, z apetytem, męczliwość, myśli samobójcze.
 • Zauważasz u siebie problem z nadużywaniem substancji psychoaktywnych.

Psychiatra – kim jest?

Psychiatra jest lekarzem medycyny specjalizującym się w psychiatrii. Ma uprawnienia do wypisywania recept, prowadzenia leczenia, wypisywania zwolnień oraz skierowań do szpitala.

Kiedy wybrać się do psychiatry?

 • Gdy kieruje Was do niego lekarz rodzinny, psycholog, psychoterapeuta.
 • Gdy Twoje zachowanie zaczyna odbiegać od normy i zaczyna zagrażać bądź utrudniać Twoje życie bądź życie Twoich bliskich
 • Gdy masz myśli samobójcze – nie należy tego lekceważyć i jak najszybciej udać się po pomoc!
 • Gdy odczuwasz obniżony nastrój, zauważasz zmiany w swoim rytmie dobowym, masz problemy z apetytem, odczuwasz drażliwość, lęk, niepokój.

Psychoterapeuta – kim jest?

Jest to osoba, która ukończyła studia magisterskie (niekoniecznie z zakresu psychologii) oraz ukończyła szkołę psychoterapii, otrzymując certyfikat uprawniający do pracy indywidualnej bądź grupowej. Psychoterapeuta zaczynający swoją pracę stale konsultuje się z bardziej doświadczonym psychoterapeutą, podlegając tzw. superwizji. Sam psychoterapeuta podczas kursu bierze udział w swojej terapii, by rozwiązać swoje problemy i w przyszłości nie rzutować ich na pacjenta bądź klienta.

Kiedy udać się do psychoterapeuty?

 • Gdy kieruje Cię tam psycholog bądź psychiatra.
 • Gdy chcesz rozwiązać towarzyszące Ci problemy – w myśleniu, zachowaniu, odczuwaniu emocji.
 • Masz potrzebę lepszego poznania siebie, dokonania zmian w swoim życiu.
 • Chcesz rozwiązać problemy dnia codziennego, z którymi nie możesz sobie poradzić, stale Cię denerwują, przysparzają kłopotów.
 • Chcesz zrozumieć wydarzenia z przeszłości – np. z dzieciństwa, z przeżytej traumy i uwolnić się od bolesnych wspomnień.

Na co należy zwrócić uwagę w kontakcie z powyższymi specjalistami?

 • Na wykształcenie, wiedzę i umiejętności – większość specjalistów ma na swoich stronach internetowych informacje odnośnie swojej edukacji i skończonych kursów. Wybierz takiego, który wydaje Ci się kompetentny.
 • Na to jak czujesz się w jego obecności. Jeżeli jego wygląd, sposób prowadzenia leczenia, czy postawa w jakikolwiek sposób Ci przeszkadzają – zmień go! To Ty masz się czuć najpewniej w jego obecności i masz go darzyć zaufaniem.
 • Jeżeli specjalista pracował wcześniej z Twoim partnerem, rodzicem, kimś bliskim– ma obowiązek poinformować Cię o tym i polecić innego specjalistę.
 • Specjalistę obowiązuje tajemnica zawodowa, wyjątkiem jest zagrożenie życia lub zdrowia jego pacjenta.

Mam nadzieję, że ten wpis choć trochę przybliży Wam postaci trzech specjalistów dbających o nasze zdrowie psychiczne i będziecie wiedzieć, jak ich rozróżnić i czym się zajmują. Proszę Was, zwracajmy uwagę nie tylko na „typowe” organy, ale sprawdzajmy również naszą psychikę i dbajmy o nią! Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta na pewno Ci pomoże. Warto skorzystać z ich pomocy.

 

Dodaj komentarz