Po prostu piersią [Biblioteczka]

 

Wiedza o karmieniu piersią
„Po prostu piersią” to świetna pozycja dla kobiet zainteresowanych karmieniem naturalnym. Książka wprowadza w tajniki laktacji, jest napisana w prosty i przystępny sposób. Ta lektura pomoże Ci rozpocząć przygodę z kp i obali panujące dookoła mity i zabobony.

Czas na Projekt Biblioteczka. Tych, którzy nie wiedzą o czym mowa odsyłam tutaj. W ramach Tygodnia Promocji Karmienia Piersią postanowiłam podzielić się z Wami opinią na temat książki „Po prostu piersią”.

Bardzo żałuję, że nie trafiłam na tę książkę na początku przygody z karmieniem. Rozwiałaby większość moich wątpliwości dotyczących laktacji. Znajdziecie w niej wszystkie podstawowe i ważne informacje. Autorki w prosty i przystępny sposób wyjaśniają jak działa laktacja. Omawiają najczęstsze problemy w trakcie kp i podpowiadają jak je rozwiązać. Dowiecie się także m.in. o wskaźnikach efektywnego karmienia, sposobach przechowywania pokarmu, zasadach odciągania i wielu, wielu innych rzeczach. Autorki poruszają także kwestie palenia papierosów, diety, ćwiczeń, życia intymnego, odstawienia, powrotu do pracy – wszystko to oczywiście w kontekście kp. Mamy wcześniaków i wieloraczków też znajdą przydatne wskazówki.

Jeśli jednak tak jak ja interesujesz się karmieniem naturalnym i masz już podstawy to jest to raczej utrwalenie wiedzy. Powiem szczerze, że liczyłam na to, że książka bardziej mnie wciągnie. Zainteresował mnie jednak dział „Sytuacje mniej powszechne”. Dowiedziałam się więcej na temat zjawiska relakatcji, o możliwości karmienia piersią dzieci adoptowanych i o karmieniu naturalnym wieloraczków i wcześniaków. Wyjątkowo cenny był dla mnie właśnie rozdział o wcześniakach, bo wcześniej nie miałam potrzeby zgłębiania tej wiedzy.

Duży plus za dwie tabelki znajdujące się na końcu książki:

Pierwsza „Czego się spodziewać” przeprowadzi Cię przez okres karmienia piersią (od narodzi do 36 miesiąca). Znajdziesz tam informacje czego możesz oczekiwać na danym etapie rozwoju i co jest dla niego charakterystyczne. Dowiesz się jakie sytuacje są normalne i co ewentualnie może Cię zaniepokoić.

Druga tabelka to „Bolesne kamienie piersią: objawy w pigułce”. Dla przypomnienia – karmienie piersią nie boli! Jeśli tak jest musisz znaleźć przyczynę i w tym właśnie pomoże Ci tabelka. Zawiera ona najczęstsze przyczyny bólu piersi. Oprócz objawów znajdziesz też porady jak rozwiązać dany problem. Krótko zwięźle i na temat.

Podsumowując: Jest to kompendium wiedzy o karmieniu piersią dla mam rozpoczynających swoją przygodę z karmieniem naturalnym. Zdecydowanie warto przeczytać! 

Jeśli interesuje Cię jakieś konkretne zagadnienie i właśnie pod jego kątem chciałabyś przeczytać książkę, daj znać. Sprawdzę czy ten temat jest poruszony przez autorki. Często zastanawiając się nad kupnem książki mam właśnie taki problem – opisy w księgarniach internetowych dają tylko ogólny zarys zawartości, a spis treści nie zawsze jest dostępny.


Opis z okładki

Znajomość zalet i korzyści płynących z karmienia piersią nie zawsze wystarcza, aby z powodzeniem karmić niemowlę. Za dużo, za mało, za często, za rzadko? Nie, jeśli karmieniem piersią kieruje dziecko!

Autorki doskonale znanych książek dotyczących rewolucyjnej metody rozszerzania diety „Bobas lubi wybór” tym razem pokazują, jak proste i niekłopotliwe może być karmienie naturalne.

Ten przystępnie napisany i rzetelny poradnik wyjaśnia, dlaczego podążanie za potrzebami dziecka jest kluczem do spokojnego i bezbolesnego karmienia. Uwzględnia tryb życia współczesnej matki i pokazuje, jak karmienie piersią może się idealnie wpasować w życie całej rodziny.

Pomoże ci odkryć:

  • jak pomóc dziecku od samego początku podążać za instynktem
  • jak przystawiać dziecko, aby karmić efektywnie
  • jak uzyskać pewność, że dziecko otrzymuje wystarczająco dużo mleka
  • jak uniknąć częstych problemów: od bolących brodawek do zapalenia piersi

Autorki obszernie odpowiadają na wiele pytań nurtujących matki:

  • jak długo karmić piersią?
  • kiedy i jak rozszerzać dietę niemowląt?
  • jak utrzymać karmienie po powrocie do pracy?
  • czy można karmić rodzeństwo?
  • jak karmić wcześniaka?

Zapomnij o stresujących harmonogramach, bolących brodawkach i problemach z wypływem mleka. „Po prostu piersią” pomoże tobie i dziecku stworzyć udany i spełniony duet w karmieniu naturalnym.

Dodaj komentarz