Dzień dziecka – moje życzenia dla niemowląt

Troskliwa.pl
Już się bałam, że nie zdążę przed północą, ale się udało. Z okazji Dnia Dziecka przygotowałam dość nietypowe życzenia. Są to życzenia dla niemowląt i  jednocześnie apel do rodziców.

Moje życzenia kieruję przede wszystkim do noworodków i niemowląt. Życzę Wam drogie maluszki, aby Wasi rodzice nie zapominali, że jesteście małymi bezbronnymi istotami wymagającymi całodobowej opieki. Niech Wasi rodzice zobaczą w Was ludzi i indywidualne jednostki. Niech traktują Was z szacunkiem od dnia narodzin, a nawet od dnia poczęcia. Niech nie walczą z Wami próbując ciągle pokazywać „Kto w tym domu rządzi”. Niech wspierają Wasz rozwój i akceptują Was takimi jakimi jesteście. Niech to będzie prawdziwa bezwarunkowa miłość ♥.

Wydaje mi się, że nikt z nas nie jest do końca gotowy na dziecko – szczególnie to pierwsze. Nasze oczekiwania i wyobrażenia na temat macierzyństwa są bardzo często wygórowane, wręcz nierealne. Nikt nie wie jakie będzie jego dziecko. Czy będzie spokojne czy płaczliwe? Czy będzie śpiochem czy wulkanem energii? Najgorsze co możemy zrobić to nie zaakceptować malucha takim jakim jest i próbować dostosować go do swoich wyobrażeń i oczekiwań…

Co najgorsze te nierealne oczekiwania są podsycane przez otoczenie i media. Niemowlakom i dzieciom stawia się wymagania zupełnie nieadekwatne do ich możliwości. Mam czasami wrażenie, że niemowlęta traktuje się jako jakiś osobny gatunek i nie traktuje się ich jak ludzi. Wrzuca się je w sztywne ramy zapominając, że od samego początku to indywidualne jednostki. Niemowlęta to nie roboty, to żywe istoty.

  • Niemowlęta nie muszą przesypiać nocy. To normalne, że budzą się nawet co 1-2h, a nawet co 15 minut. Wy rodzice też się budzicie, wstajecie w nocy idziecie siku. Budzicie się bo macie koszmary, bo Wam zimno/gorąco. Maluch nie potrafi się sam przykryć czy odkryć. Nie umie się sam nakarmić, nie umie zmienić sobie pieluszki. W końcu nauczy się zadbać o siebie w nocy, ale zajmie mu to kilka lat.
  • Niemowlęta potrzebują bliskości. Niektóre maluszki potrzebują jej przez 24 godziny. Są nieodkładalne, ciągle wiszą na piersi, lub na rodzicu. Jesteście ich całym światem. Z Wami czują się najlepiej. Nie oczekujcie, że będą leżeć w łóżeczku po kilka godzin. Czy Ty chciałbyś leżeć w łóżku i patrzeć w sufit  podczas, gdy w domu dzieje się tyle fascynujących rzeczy? Żadna nawet najdroższa zabawka edukacyjna, mata, bujaczek nie zastąpi rodzica.
  • Niemowlęta to indywidualne jednostki. Każde dziecko jest inne. To, że niemowlak sąsiadki przesypia całą noc, albo że już podnosi główkę nie oznacza, że Wasze dziecko musi robić to samo.  Oprócz tego, że dzieci mają różne charaktery to rozwijają się też w innym tempie. Nie porównujcie Waszych maluchów do innych. Dorośli też są różni. Jakbyście się czuli gdyby Wasz partner porównywał Was ciągle do innych kobiet: „Bo sąsiadka to ma takie duże piersi”, „A koleżanka z pracy świetnie gotuje” , „A dziewczyna Marka itp. itd.  Dzieci już w życiu płodowym zachowują się inaczej. Jedne są spokojne, inne kopią jak oszalałe i ciągle się wiercą.
  • Niemowlęta potrzebują być noszone. Jesteśmy noszeniakami . Ewolucyjnie jesteśmy przystosowani do noszenia dzieci. Ludzkie dzieci są noszone przez 9 miesięcy w brzuchu. Po porodzie to ramiona rodzica zastępują macicę. Nie bój się że przyzwyczaisz niemowlę do noszenia. Czy na prawdę znasz 5-10-15 latka którego nadal noszą rodzice – bo się „przyzwyczaił” ?
  • Niemowlęta komunikują się poprzez płacz. Niemowlę doskonale daje znać o swoich potrzebach. Ale póki co nie umie robić tego inaczej niż poprzez płacz. Reagujcie na niego, nie zostawiajcie dzieci samych sobie, żeby się wypłakały. Jedyne czego się wtedy uczą to to, że nie mogą liczyć na swojego rodzica – najważniejszą osobę w ich życiu. Jeśli Ty czegoś potrzebujesz umiesz to wyrazić słowami – maluszek potrafi tylko płakać. Jeśli spojrzysz na płacz jako język niemowlęcia z czasem rozpoznasz subtelne różnice jego tonie  i będziesz wiedziała kiedy dziecko jest głodne, kiedy chce się przytulić, kiedy jest wkurzona, albo kiedy coś je boli.
  • Niemowlęta nie muszą być „grzeczne”. Ale co to właściwie znaczy, grzeczne? Że ma nie płakać? Że ma leżeć przez kilka godzin samo, że ma nie przeszkadzać rodzicom? Że ma przesypiać noc? Że ma wyjść z brzucha i powiedzieć „Witam Cię droga matko! Sam się sobą zajmę przez te pierwsze kluczowe dla mojego rozwoju miesiące życia. Podaj mi proszę pampersa, a najlepiej nocnik” Niegrzeczne niemowlęta NIE ISTNIEJĄ!
  • Niemowlęta muszą jeść na żądanie. Wprowadzanie harmonogramu karmień jest dla nich czymś kosmicznym i niepojętym. Jeśli dziecko odczuwa głód jest to dla niego przerażające odczucie. Przez 9 miesięcy nie znało odczucia głodu. Ono nie rozumie pojęcia czasu. Nie rozumie, że ma poczekać jeszcze godzinę. Bo niby dlaczego? Dorosłym też ciężko jest wytrzymać kiedy są głodni. Denerwują się frustrują. Maluchy dodatkowo mają małe żołądki co oznacza, że nie mogą ich napełnić na długi czas i muszą często jeść.
  • Niemowlęta są zmienne. Pierwszy rok życia to okres niezwykle intensywnych zmian. Rodzice często oczekują, że spokojne dziecko będzie zawsze spokojne, będzie zawsze jadło tak samo, spało tak samo, przechodziło ząbkowanie tak samo itp. W przypadku większości są to nierealne oczekiwania. Jeśli zachodzi jakaś zmiana – szczególnie taka, które jest nie po myśli rodziców wpadają oni w panikę. Ale czemu? Dorośli ludzie też się zmieniają, dlaczego z niemowlętami miałoby być inaczej?

Zaufaj zatem sobie i zaufaj swojemu dziecku. Nikt nie zna go lepiej niż ty. Jasne, że trafią się dzieci, które praktycznie od początku będą przesypiać noce. Oczywiście, że na świecie są niemowlęta, które nie chcą być noszone tak często jak inne. Będą dzieci, które z przyjemnością będą leżeć przez godzinę w łóżeczku wpatrując się z zachwytem w karuzelkę nad głową. I to jest w porządku. Jeśli jednak dziecku ewidentnie coś nie pasuje, nie chce czegoś robić, a my robimy coś wbrew niemu i wbrew sobie bo …  bo tak mówi koleżanka, ciocia czy sąsiadka to należy się nad tym zastanowić. Ty wiesz jakie jest Twoje dziecko. Jeśli czujesz, że sugestie innych osób się nie sprawdzają zaufaj sobie.

Macierzyństwo nie jest łatwe. Nieadekwatne oczekiwania to podstawowy problem. Szukając rozwiązań często bierzemy pod uwagę tylko siebie, zupełnie zapominając o dziecku. Wielu rodziców, nie bierze pod uwagę tego co może czuć maluch. A dziecko jak już pisałam to od samego początku indywidualna jednostka i do tego posiada uczucia. Ot taka błahostka jak odczuwalność ciepła. Mamy często panikują „moje dziecko nie chce leżeć pod kocykiem, ciągle się rozkopuje”. W ogóle nie przyjdzie im do głowy to, że dziecku może być za gorąco. To że nam jest zimno, nie oznacza, że tak samo jest z naszym dzieckiem. Inny przykład „Moje niemowlę nie schodzi mi z rąk, wisi na mnie cały dzień. Nic nie mogę zrobić”Czy komuś w ogóle przejdzie przez myśl stwierdzenie, że niemowlak też jest poszkodowany w tej sytuacji. Bo mama – ta najwspanialsza mama, której tak potrzebuje co 15 minut próbuje go odkładać do łóżeczka którego tak nie cierpi. Zostawia go samego w pokoju, kiedy ono się boi bo nie pojmuje, że matka jest w pokoju obok.

Szukajmy rozwiązań, które będą satysfakcjonujące zarówno dla rodzica jak i dla dziecka. Jeśli dziecko budzi się w nocy co 5 min, a z mamą przesypia dłuższe okresy, czemu na siłę umieszczasz je w innym pokoju? Czemu walczysz z Waszym dzieckiem? Bo jeszcze w ciąży postanowiłaś, że nie dasz sobie wejść na głowę? Myśląc w ten sposób całe życie będziesz walczyć ze swoim dzieckiem, zamiast iść z nim przez życie na partnerskich zasadach. Całe życie będziesz zmęczona, bo będziesz myślała, że dziecko jest zawsze przeciwko tobie. Zaakceptuj je proszę takim jakie jest i dostosuj Wasze nowe życie tak, aby było zadowalające dla całej rodziny – dla dziecka również.

A Wy czego byście życzyli niemowlętom z okazji Dnia Dziecka?

 

Dodaj komentarz