Mamy pytają inne mamy. O internetowej społeczności mam

troskliwa.pl

Przyszła mama, mama, dziecko – pytania i odpowiedzi to facebookowa społeczność prawie 16.000 kobiet. Idea jest prosta. Wysyłasz swoje pytanie anonimowo, a chętne mamy udzielają na nie odpowiedzi. 

Dziś mamy dla Was wywiad z Hanią, założycielką fanpejdża na którym wiele mam szuka odpowiedzi na nurtujące je pytania. Przyszła mama, mama, dziecko – pytania i odpowiedzi znajdziecie tutaj

Haniu na początek daj się lepiej poznać. Powiedz nam kilka słów o sobie

Cześć jestem Hania, szczęśliwa żona i mama dwójki dzieci. Córeczka ma 2 latka, a synek 3 miesiące. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim zajmuje się domem i dziećmi.

Skąd pomysł na taką stronę i jak długo już działa?

Strona powstała na początku 2016 roku, gdy bylam w pierwszej ciąży. Jako niedoświadczona wtedy przyszła mama sama szukałam informacji i pomocy na tego typu stronach. W pewnym momencie mąż podsunął mi myśl abym stworzyła własną stronę i tak to się zaczęło. Przyznam że nie żałuję bo daje mi to radość, czasem sama o coś pytam. Cieszę się ze mogę w jakiś sposób pomóc innym mamom.

Sama zajmujesz się prowadzeniem fanpaga, czy ktoś Ci w tym pomaga? Ile czasu dziennie poświęcasz na zarządzanie fanpagem i jak znajdujesz na to czas?

Stroną aktualnie zajmuje się sama. Tak naprawdę staram się zaglądać na nią w każdej wolnej chwili – gdy dzieci śpią lub się bawią. Pytań dostaje codziennie mnóstwo co mnie bardzo cieszy dlatego staram się dodawać je na bieżąco.

Czy w jakiś sposób moderujesz dodawane komentarze? Czy reagujesz na hejt?

Komentarzy jest ogrom. Czasem nie jestem w stanie wszystkich przeczytać i skorygować. Jednak gdy zauważę niestosowna wypowiedź obojętnie czy jest to jeden komentarz czy na przykład dana osoba obraża, krytykuje autorki  kilku postów wtedy taka osoba dostaje upomnienie na priv. Jeśli jednak to nic nie da, blokuje takie osoby. Często zdarza się, że któraś z dziewczyn zauważy niestosowne odpowiedzi i da mi o tym znać wtedy mogę zareagować.

Jakie są najczęstsze pytania zadawane przez mamy. Jak myślisz z czego one wynikają i dlaczego akurat takie zapytania otrzymujesz najczęściej?

Najczęściej mamy pytają o początki ciąży, jej przebieg, wagę maluszków, o poród. Pojawia się też dużo pytań o karmienie piersią, mleko modyfikowane rozszerzanie diety itd. Wiele pytań się powtarza, ale moim zdaniem wynikają one po prostu z niewiedzy. Czasem mamy szukają rady, pomysłu, informacji . Czasem lepiej zapytać o coś drugiej mamy niż czytać sprzeczne informacje w googlach 😉 Jeśli natomiast chodzi o pytania gdzie dodawane są zdjęcia np. wysypki czy jakiegoś wyprysku na ciele dziecka należy pamiętać o tym, że tutaj rady innych nie pomogą. W takich przypadkach należy udać się do lekarza! Strona owszem ma pomagać, ale każde dziecko jest inne i to co u jednego jest potówką u drugiego może okazać się czymś poważniejszym. Dlatego proszę o tym pamiętać!

Jak już wspomniałaś pytania czasami się powtarzają. Czy istnieją takie, które wywołują ogromne poruszenie wśród mam i zawsze powstaje  pod nimi zacięta dyskusja?

Najczęstsze pytania to czy jestem/czy mogę być w ciąży lub te ze zdjęciem testu ciążowego. Wiem, ze te posty są najbardziej krytykowane, bo się powtarzają, bo jest instrukcja itd. Jednak po pierwsze po to jest ta strona, a po drugie często jest tak, że gdy zobaczy się na teście upragnioną drugą kreską lub chociaż jej cień to jest ten moment niedowierzania. Podejrzewam, że wtedy ktoś kto dodaje taki post chce po prostu usłyszeć od innych „tak są dwie gratulacje” . To samo tyczy się wyników bety.

Dla mam nie ma dziwnych pytań. To co jedne uważają za oczywiste innym spędza sen z powiek. Powiedz mi, czy są jakieś pytania, które wyjątkowo zapadły Ci w pamięć?

Tak to prawda. Szczerze mówiąc mam w głowie wiele pytań w  tym momencie. Chociaż są to raczej pytania dla mnie śmieszne typu „czy chipsy bekonowe mogą zaszkodzić dziecku”. Są osoby które coś, gdzieś usłyszą czy przeczytają i później dziwne myśli/pytania przychodzą im do głowy.

Czy uważasz, że takie miejsca jak Przyszła mama, mama, dziecko – pytania i odpowiedzi są potrzebne w polskim internecie?

Myślę, że tak. Bardzo często można uzyskać zadowalająca odpowiedź, radę. Wiele osób szuka na takich fanpedżach po prostu słów otuchy. Sama czasem o coś pytam na mojej stronie dlatego uważam, że takie fp to fajna sprawa. Jednak przypominam po raz kolejny, że nikt z nas nie jest lekarzem i tak naprawdę w 75% postów nie należy opierać się wyłącznie na odpowiedziach internetowych mam. Każdy przypadek jest inny.

Dziękuję Ci serdecznie Haniu za ten wywiad. Pozdrawiamy wszystkie mamy! 

 

 

Dodaj komentarz