Lopapeysa czyli tradycyjny sweter islandzki

Islandzki sweter

Islandia to owce, a owce to wełna. Bardzo dużo wełny bo owiec jest więcej niż ludzi zamieszkujących wyspę. Tradycyjny islandzki sweter zrobiony jest właśnie z owczej wełny i nazywa się lopapeysa.

Lopapeysa

Opowiem Wam trochę o lopapeysa. Lopapeysa to symbol wyspy Lopa oznacza wełnę, a peysa – sweter. Ten tradycyjny sweter nosi każdy Islandczyk. I nosi go z dumą! Lopapeysa to sweter na każdą okazję.  Świetnie sprawdzi się w pracy na farmie, bo jest niesamowicie ciepły. Nikogo nie zdziwi też lopapeysa dumnie noszona na przyjęciu czy w klubie. Prawdopodobnie będzie to odświętna wersja swetra z aktualnie modnym wzorem czy kolorem.

Cechą charakterystyczną lopapeysa jest rozbudowany wzór na klatce piersiowej. Może on też pojawić się na rękawach czy przy ściągaczu (wtedy cena swetra rośnie bo wymaga to więcej pracy). Nowe wzory pojawiają się w katalogach i książkach, które można kupić w sklepach. W takim katalogu znajduje się też info, jak taki wzór wykonać.

   

Islandczycy rzadko kupują swetry. Zdecydowana większość Islandek (ale też Islandczyków) potrafi robić na drutach. Zatem sami bezproblemowo mogą wydziergać sobie te cuda. Ceny swetrów przeliczając na złotówki są wysokie. Zaczynają się od 500-600zł (w zależności od kursu korony). Sweter w takiej cenie możecie dostać jeśli zamówicie go u kogoś znajomego. W sklepach, szczególnie tych z pamiątkami jest istne szaleństwo. Tam za sweter zapłacicie około 900-1000zł. Co więcej nie macie gwarancji, że to sweter ręcznie robiony. Czasem zdarza się, że są to podróbki z Chin dlatego należy być ostrożnym.

Réttir

Réttir to tradycyjny islandzki spęd owiec. Więcej o nim przeczytacie tutaj. Jeśli macie ochotę zobaczyć jakie aktualnie panują trendy w islandzkim wełnianym świecie to koniecznie weźcie udział w tym wydarzeniu. To istna parada swetrów. Większość Islandczyków nosi lopapeysa w trakcie spędów owiec. Dlaczego? Bo oprócz walorów estetycznych są niesamowicie ciepłe, wiatroodporne, a nawet mówi się, że są wodoszczelne (muszę sprawdzić na moim swetrze). Wszystko to pod warunkiem, że są wykonane z dobrej, grubej wełny z gatunku lopi.

islandzki sweter

Lopapeysa to obowiązkowy punkt wyprawki do żłobka czy przedszkola. Dzieciaki na Islandii spędzają ogromną ilość czasu na dworze, niezależnie od pogody. Deszcz czy mróz nie jest nikomu straszny. Wystarczy się tylko odpowiednio ubrać. Oprócz swetra, wełniane skarpety też genialnie się sprawdzają i grzeją stópki nawet w największe mrozy. Do tego wodoorporny zestaw czy kombinezon i dziecko jest gotowe na podój natury.

Lopapeysa

Jeśli umiecie robić na drutach darmowe wzory możecie znaleźć tutaj 

Lopapeysa możecie zamówić także w Polsce. Jigsknits robi tradycyjne islandzkie swetry – jigsknits.com

Dodaj komentarz