Leki a karmienie piersią

Leki a karmienie piersią
Mama karmiąca może przyjmować leki! Nadal krąży gdzieś zabobon mówiący, że w trakcie leczenia należy odstawić dziecko od piersi, a to po prostu bzdura. Tylko niektóre substancje są absolutnie zabronione w trakcie laktacji. Istnieje bardzo wiele leków kompatybilnych z kp. Można też dobrać odpowiedni zamiennik, który wyleczy mamę i będzie bezpieczny dla maluszka.

Warto wiedzieć, że większość stosowanych leków może być bezpiecznie stosowana podczas laktacji. Jeśli masz wątpliwości co do jakiegoś leku warto sprawdzić jego pozycję w Laktacyjnym Leksykonie Leków np. tutaj lub tutaj

Pamiętaj, że leku szukamy po jego substancji czynnej, a nie po nazwie. Czyli jeśli zastanawiasz się czy możesz bezpiecznie przyjmować tebletki Nurofen sprawdzasz, że w ich składzie znajduje się ibuprofen i to własnie jego szukasz w leksykonie. Od razu napiszę, że znajduje się on pod kategorią L1 – jest bezpieczny w trakcie laktacji. Kategorie ryzyka laktacyjnego według Prof. Hale`a

Każda substancja czynna jest oznaczona pewną kategorią: L1, L2, L3, L4 i L5 są to tzw. kategorie ryzyka laktacyjnego według Prof. Hale`a:

L1 Leki najbezpieczniejsze

To leki zgodne z karmieniem piersią

L2 Leki bezpieczne

Są one prawdopodobnie zgodne z karmieniem piersią. Grupa ta obejmuje leki, które były stosowane u ograniczonej liczby matek, które nie wykazały działań niepożądanych u karmionych dzieci. To także leki, dla których istnienie ryzyka po zastosowaniu leku jest mało prawdopodobne.

L3 Leki prawdopodobnie bezpieczne

Nie istnieją kontrolowane badania na grupie kobiet karmiących piersią, jednakże ryzyko niepożądanego działania leku u karmionego dziecka jest możliwe. Leki z tej grupy powinny być stosowane tylko wtedy, gdy korzystny efekt u matki przewyższa ryzyko u dziecka.

L4 Leki prawdopodobnie szkodliwe

Leki potencjalnie niebezpieczne w czasie laktacji

Dla leków z tej grupy istnieją dowody szkodliwego wpływu na karmione dziecko albo wytwarzanie mleka, jednakże korzyści z ich zastosowania u matek karmiących mogą być akceptowalne pomimo ryzyka dla dziecka.

L5 Leki szkodliwe

Leki niebezpieczne w czasie laktacji – przeciwwskazane w okresie karmienia piersią

Dlaczego tak trudno stwierdzić czy lek jest bezpiecznym prawdopodobnie bezpieczny, a może niebezpieczny? Ponieważ ze względów etycznych nie testuje się wpływu leków na matce karmiącej i jej dziecku.

Jeśli zależy Ci na karmieniu piersią, a musisz przyjmować leki powiedz lekarzowi jakie to dla Ciebie ważne. Niestety matki karmiące często dostają leki, które nie są dla nich odpowiednie. Lekarze nie chcą szukać przyjaznych mamie karmiącej zamienników. Jeśli trafisz na lekarza, który nie chce umożliwić Ci dalszego karmienia, poszukaj innego. Możesz napisać też maila na Dyżur Farmaceutyczny przy Fundacji Promocji Karmienia Piersią (tutaj). Dwukrotnie miałam wątpliwości co do leków, które mi przepisano i farmaceutka rozwiała moje wątpliwości.

Zachęcam też do obejrzenia krótkiego filmiku przygotowanego przez Fundację Promocji Karmienia Piersią „Leki w trakcie laktacji”

Powyższy wpis jest jedynie zebraniem informacji ogólnych dotyczących leków w czasie laktacji!

Stosowanie leków podczas karmienia piersią powinno być ograniczone do minimum i zgodne z zasadami bezpiecznego stosowania leków w czasie laktacji (tutaj). Zawsze przed zażyciem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą


1. http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=131&Itemid=49&lang=pl

2
Dodaj komentarz

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Kasia

Dokładnie tak! Ja od porodu dwa razy miałam już przepisany antybiotyk ( raz powikłania po porodzie, drugi raz zapalenie piersi) i nie przestałam karmić choć część rodziny na te wieść była oburzona i zaszokowana. Nawet mama z ogromnym zdziwieniem dopytywała czy aby na pewno nie powinnam na ten czas przestać kp. Pomimo łącznie az 3tyg. Przyjmowania leków nie przestałam i bardzo się cieszę! Na pewno pomogło mi to szybciej stanąć na nogi. Innym razem gdy byłam przeziębiona to nawet czytałam że lepiej kp bo dzieki temu dziecko nabywa odporności ( też konsultowałam z lekarzem że jak najbardziej mogę kp) to… Czytaj więcej »