Karmienie piersią – korzyści dla mamy

Karmienie piersią korzyści dla mamy
Kiedy mówimy o karmieniu piersią myślimy głównie o korzyściach dla dziecka. A co z matką? Czy jest ona tylko i wyłącznie maszynką do produkcji mleka? W naszym społeczeństwie panuje pewien stereotyp, który nie zachęca mam do karmienia. Kobiety często słyszą: „Dziecko wysysa z Ciebie wszystko to jego wina!”. Jeśli matka karmiąca zapada na jakąś chorobę, często jako przyczynę wskazuje się karmienie. Ale na jakiej podstawie?! Badania  jasno sugerują, że jest wręcz odwrotnie. Karmienie piersią ma pozytywny wpływ na matkę w wielu aspektach. Jakie są zatem korzyści z karmienia piersią dla mam?

Pierwsze korzyści z karmienia naturalnego mama otrzymuje już porodzie!  Dzięki ssaniu piersi przez noworodka w organizmie matki zaczyna wydzielać się oksytocyna. Przyspiesza ona obkurczanie macicy, redukując przy tym szanse wystąpienia krwotoku.

Wśród zdrowotnych korzyści dla mam należy wymienić :
 • Ochronę przed reumatoidalnym zapaleniem stawów i osteoporozą
 • Mniejsze ryzyko zachorowania na raka jajnika i piersi (dowiedziono, że im dłużej trwa karmienie piersią tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi)
 • Niższe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II
 • Mniejsze ryzyko wystąpienia anemii po porodzie
Hormonalne wsparcie

Karmienie piersią to także naturalne hormonalne wsparcie dla matki. O dobroczynnym działaniu hormonów w trakcie porodu pisałam już TUTAJ. Laktacja to złożony proces, uwarunkowany neurohormonalnie, w którym główną rolę odgrywają oksytocyna, prolaktyna i endorfiny. Zacznijmy więc od omówienia Prolaktynki – to tzw. hormon macierzyńskiwzmacnia czujność matki i pomaga jej uznać za priorytetowe potrzeby dziecka. Poprzez hamowanie ciała migdałowatego redukuje stres i niepokój. Oksytocyna czyli nasz hormon miłości ułatwia budowanie więzi z dzieckiem. Hormon ten wydzielany w trakcie karmienia wywołuje również u matek odczucie senności, dzięki czemu mogą one lepiej wypoczywać i spać. Są też bardziej zrelaksowane. W trakcie karmienia naturalnego wysokie stężenie osiągają także beta-endorfiny. Działają one znieczulająco i wywołują uczucie przyjemności. Wzrost stężenia prolaktyny i oksytocyny w trakcie karmienia piersią powoduje  w matczynym mózgu wyrzut innego neuroprzekaźnika – dopaminy. Ten mechanizm hormonalny prowadzi do wyciszenia negatywnych emocji. Dopamina wzmacnia pozytywne doświadczenia w trakcie karmienia piersią. Najnowsze badania sugerują, że karmienie piersią w dużym stopniu chroni matki przed wystąpieniem depresji poporodowej i innych zaburzeń psychicznych.

Matki karmiące naturalnie odczuwają mniejszy stres

W badaniu porównującym badanie w trzech grupach: karmiących wyłącznie piersią, karmiących mlekiem modyfikowanym i zdrowych kobiet nie będących w okresie poporodowym – wykazano, że kobiety karmiące piersią najrzadziej odczuwały stres czy obniżenie nastroju. Wyciszenie reakcji na stres ma uzasadnienie ewolucyjne. Uważa się, że mechanizm ten służył ochronie matki przed rozproszeniem uwagi w trakcie karmienia i jednocześnie zabezpieczał przed hamowaniem laktacji. Miał też zapobiegać wydzielaniu wysokich dawek kortyzolu (hormonu wywołującego stres) do mleka.

Naturalna antykoncepcja

Karmienie piersią jest także uważane, za naturalną metodę antykoncepcyjną. LAM czyli Laktacyjny Brak Miesiączki (Lactacional Amenorrhea Method) to metoda regulacji poczęć, oparta na naturalnej, czasowej poporodowej bezpłodności, występującej gdy kobieta nie miesiączkuje i karmi wyłącznie piersią. Poporodowa bezpłodność jest bardzo ważna dla matczynego organizmu. Musi on zregenerować się po ciąży i dojść do siebie. Jeśli spełniasz wszystkie kryteria wymienione poniżej to Twoje szanse na zajście w ciąże, są mniejsze niż 2%:

 • Miesiączka nadal nie wróciła
 • Twoje dziecko nie korzystało z butelek, ani smoczków
 • Twoje dziecko nie ukończyło jeszcze 6 miesięcy
 • Przerwa między poszczególnymi karmieniami nie może przekraczać 3 godzin (w dzień) i 6 godzin (w nocy)

Karmienie piersią może wydłużyć okres niepłodności i opóźnić powrót miesiączki nawet do 14 miesięcy pod warunkiem, że zastosujesz się do poniższych reguł tzw. ekologicznego karmienia piersią:

 • Karmienie na żądanie
 • Spanie z dzieckiem i karmienia także w nocy
 • Wspólne drzemki z dzieckiem i karmienie w ich trakcie
 • Zakaz używania smoczków i butelek
 • Wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia (w praktyce oznacza to nie odciąganie mleka, zakaz dopajania czy dokarmiania mlekiem modyfikowanym)
 • Unikanie rozdzielenia matki z dzieckiem na dłuższy czas (np. długi spacer z babcią)

Ja chyba nie zaufałabym LAMie jako metodzie antykoncepcyjnej, ale decyzja należy do Ciebie. Miej na uwadze, że nawet jeśli miesiączka jeszcze się nie pojawiła to około 5% kobiet owuluje przed jej pierwszym wystąpieniem (czyli jest wtedy płodna). 

Spadek wagi

Część mam chwali sobie karmienie piersią ponieważ dzięki niemu wracają szybciej do wagi z przed ciąży. Nawet jeśli zostało Ci nadal kilka zaległych kilogramów, których chcesz się pozbyć to miej na uwadze, że jeśli karmisz piersią to i tak spalasz około 500-700 kalorii więcej na samą produkcję mleka. Nawet siedząc na kanapie i oglądając tv Twoje ciało nadal intensywnie pracuje, żeby wytworzyć pokarm dla maluszka, spalając przy tym ekstra kalorie. GENIALNE!

Podsumowanie

Karmienie piersią jest the best! To nie tylko inwestycja w zdrowie dziecka, ale także w zdrowie matki! Zadbaj o siebie i swojego malucha. Kolejne wpisy o karmieniu piersią już wkrótce!


 1. „Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia” W.Sears, M.Sears, R.Sears, J.Sears

 2. „Polityka karmienia piersią. Ideologia, biznes i szemrane interesy” G.Palmer

 3. Karmienie piersią jako czynnik chroniący dzieci przed krzywdzeniem” B.Baranowska

 4. Nie tylko chusta. Rodzicielstwo bliskości w praktyce” M. Bialik

Dodaj komentarz