Karmienie piersią a kawa

karmienie piersią kawa

Nie wyobrażacie sobie poranka bez kawy? Nie umiecie funkcjonować bez zastrzyku kofeiny? Jeśli karmicie piersią lub zamierzacie to mam dla Was dobrą wiadomość. Mamy karmiące mogą pić kawę! Zanim jednak sięgniecie po upragnioną filiżankę czy ulubiony kubek należy jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. 

Po pierwsze kofeina znajduje się nie tylko w kawie.  Możecie ją znaleźć np. w herbacie, czekoladzie, napojach energetycznych, niektórych napojach gazowanych (np. pepsi, cola), tabletkach przeciwbólowych. Warto zatem czytać etykiety.

Co prawda kofeina przenika do mleka matki, ale Polskie Ministerstwo Zdrowia jej nie zakazuje. Zaleca się jednak zmniejszyć jej ilość – do 300 mg na dzień. W praktyce to około trzy filiżanki kawy lub 6 szklanek herbaty. Pamiętaj, że duża ilość kofeiny może wywoływać u dziecka niepokój, rozdrażnienie lub gorsze samopoczucie. Ale też każde dziecko jest inne więc należy obserwować jego reakcję.

Kofeina przenika do organizmu dziecka w niewielkim stężeniu, ale niedojrzała wątroba malucha metabolizuje ją znacznie wolniej niż u dorosłych. Z tego powodu warto odpuścić kawę przez kilka pierwszych tygodni po porodzie lub ograniczyć ją do minimum. Często spożywana kofeina kumuluje się w organizmie. Jeśli podejrzewasz, że przedawkowałaś kofeinę  warto zafundować sobie kilkudniowy kofeinowy detoks.

Karmiąc piersią nie musisz rezygnować z kawy na wszelki wypadek! Niektóre dzieci są bardzo czułe na kofeinę, a inne wcale. Po prostu obserwuj swojego malucha i  jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy zainteresuj wtedy przyjrzyj się kawowym nawykom i ilościom.

Wskazówka: Jeśli mimo wszystko obawiasz się wpływu kawy na malucha dobrym rozwiązaniem jest picie jej w trakcie karmienia, albo zaraz po nim. Kofeina (jak i wszystko) potrzebuje czasu, żeby przeniknąć do mleka matki

Zawartość kofeiny w produktach spożywczych znajdziecie tutaj . Tabelka z wartościami znajduje się na czwartej stronie.


  1. Karmienie Piersią Poradnik – Ministerstwo Zdrowia

  2. „Sztuka Karmienia Piersią” – H.Lathrop

  3. „Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia” W.Sears, M.Sears, R.Sears, J.Sears

  4. „Po prostu piersią” G. Rapley, T.Murkett

Dodaj komentarz