Dwie kreski, ale ta druga taka jasna …

Czy jestem w ciąży
Zrobiłaś test ciążowy i pojawiły się na nim dwie kreski. Tylko, że ta druga jest ledwo widoczna. O czym świadczy ta jasna kreska na teście ciążowym? Oglądasz test pod różnymi kątami, przy lampie, przy oknie, ze zmrużonymi oczami. No niby jest ta druga kreska, ale przecież ledwo wyraźna. „To jestem w ciąży czy nie?” zastanawiasz się i być może sięgasz po kolejny test. A na nim znów druga praktycznie niewidoczna kreska.

Moja wiadomość dla Ciebie brzmi: TAK JESTEŚ W CIĄŻY! No dobra, może nie na 100% bo wiarygodność domowych testów ciążowych szacuje się na na jakieś 95-99%. Tak czy siak nawet jasna druga kreska świadczy o ciąży. Prawdopodobnie spodziewałaś się dwóch wyrazistych krech, takich które nie pozostawią żadnych wątpliwości. Telewizja i kolorowe czasopisma zrobiły swoje kreując w naszych głowach obraz testu ciążowego, którego dwie kreski aż kłują w oczy. Jeśli jednak test jest zrobiony w terminie spodziewanej miesiączki druga kreseczka będzie prawdopodobnie jaśniuteńka.

Jak działa test ciążowy

Test ciążowy wykrywa w moczu obecność hormonu beta hCG (gonadotropinę kosmówkową). Pojawia się on w organizmie kobiety już kilka dni po zapłodnieniu. Poziom hCG regularnie wzrasta, aż do 2–3 miesiąca ciąży.  Następnie poziom gonadotropiny kosmówkowej będzie spadał, aż do porodu.

Możemy wyróżnić następujące rodzaje domowych testów ciążowych (czyli tych dostępnych w aptece):

  • testy ciążowe płytkowe
  • testy ciążowe strumieniowe
  • testy ciążowe paskowe
  • cyfrowy test ciążowy

Powyższe testy różnią się od siebie wyglądem, ale działają na tej samej zasadzie. Warto zwrócić uwagę na czułość testu. Im mniejsza czułość testu tym szybciej wykryje on ciążę.

  • Jeśli czułość testu jest mniejsza od 500 IU/I – wyniku dodatniego możemy się spodziewać już 10 dni po zapłodnieniu.
  • Czułość testu o zakresie 500-800 IU/I – wyniku dodatniego możemy się spodziewać około 14 dni po zapłodnieniu.
  • Czułość testu > 800 IU/I – wynik dodatni możemy otrzymać dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.

Robiąc test ciążowy ZAWSZE WYKONUJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ zamieszczoną w opakowaniu. Jeśli nie ufasz testowi z apteki i zależy Ci na potwierdzeniu wyniku możesz udać się do szpitala, czy przychodni i wykonać badanie poziomu beta hCG z krwi lub moczu. Laboratoryjny test zbada dokładną ilość gonadotropiny kosmówkowej i na jej podstawie zostanie oszacowany wstępny wiek ciąży lub jej brak.

Warto mieć jednak świadomość, że na nieprawidłowy wynik testu mogą wpłynąć takie czynniki jak: przeterminowany test ciążowy, wykonanie testu zbyt wcześnie lub przeprowadzenie go zaraz po owulacji ponieważ wtedy wydzielany jest w organizmie hormon zbliżony do hCG.

Jasna kreska na teście ciążowym

P.S. Jeden z zamieszczonych obrazków to moje pierwsze pozytywne testy ciążowe. To mój mąż zorientował się, że jestem w ciąży kiedy to zasmucona pokazałam mu kolejny negatywny test (z dla mnie niewidoczną kreską). Pomimo, że wygrzebałam ze śmietnika testy które uprzednio wyrzuciłam i odnalazłam na każdym po drugiej jasnej kresce nie mogłam uwierzyć, że są pozytywne. Przeszukiwałam internet w poszukiwaniu wiadomości na temat bardzo jasnej drugiej kreski. Niestety moja pierwsza ciąża się nie utrzymała i straciłam ją w 7/8 tygodniu. Kiedy drugi raz zaszłam w ciążę i ujrzałam tą poświatę drugiej kreski już wiedziałam co to znaczy i byłam przeszczęśliwa!

Dodaj komentarz