Jak czytać więcej książek mając dziecko?

Jak czytać więcej książek będąc rodzicem
Ile książek jesteś w stanie przeczytać w rok? Czy 52 książki to dużo? Myślisz, że to niemożliwe? Sprawdź jak znaleźć motywację i więcej czytać – nawet mając dziecko.

Pamiętacie wpis o 101 książkach w rok (tutaj)? To łączny wynik Patrycji i mój. Dziś przytoczę przykład mojego męża, który prawdopodobnie tak jak ty czytał sporadycznie – czasem jedną, czasem kilka książek rocznie. Rok 2018 był dla niego przełomowy. Postawił sobie za cel czytać więcej książek. Zakończył go z 61 przeczytanymi/przesłuchanymi książkami (lista tytułów na końcu wpisu). Jak zatem udało się naszej trójce przeczytać 162 książki w rok?

Jak czytać więcej książek?

Każde z nas ma inne strategie, aby więcej czytać. Czasem stosujemy wszystkie naraz, czasem wybiórczo. To może Ci pomóc czytać więcej książek:

Czytaj więcej niż jedną książkę jednocześnie

To pomysł, który sprzedała mi koleżanka – w naszym przypadku niezwykle skuteczny. Często jest tak, że utykamy na jednej lekturze. Nagle nas znudzi, akcja stanie w miejscu albo nie mamy na nią nastroju. W wypadku kiedy czytasz kilka książek naraz masz wachlarz możliwości. Ja przeważnie czytam 2-3 jednocześnie. Czytam dużo książek o tematyce okołoporodowej i rozwoju dzieci (co jest fascynujące, ale czasem męczące i wymaga skupienia), dlatego dodatkowo zawsze staram się mieć luźniejszą książkę przy której odpoczywam i się relaksuję.

Nie zmuszaj się do czytania

Jeśli między Tobą, a książką nie zaiskrzy nie rób nic na siłę. Zostaw ją i sięgnij po coś co Cię zainteresuje. Może wrócisz do niej po czasie, a może nie (mam wiele książek, które zdecydowanie odrzuciłam po kilkudziesięciu stronach i kilka na których utknęłam w połowie). Wiele osób utyka na jednej książce i są sfrustrowani bo nie mogą przez nie przebrnąć. Dlatego warto korzystać z zasady pierwszej czyli czytać więcej niż jedną książkę jednocześnie i nie zmuszać się do czytania

Wybierz elektroniczne wersje książek

Nie musisz od razu kupować czytnika ebooków. Możesz spróbować czytać na tablecie czy telefonie z większym wyświetlaczem. Książkę masz wtedy przeważnie pod ręką i możesz po nią sięgnąć w trakcie karmienia, przerwy w pracy, czy w kolejce u lekarza. Mamy w domu czytnik ebooków, ale mi zdecydowanie lepiej czyta się na tablecie (czemu? nie wiem). Z czytnika korzysta mąż.

A może audiobook?

To nasze stosunkowo nowe odkrycie. M ma możliwość słuchania audiobooków w pracy. Ja słuchałam ich w podczas sprzątania lub dłuższej jazdy samochodem. Kiedy P była młodsza mogłam pozwolić sobie na słuchanie książek w trakcie jej drzemki podczas spaceru.

Grupa wsparcia

Grupa w której ludzie dzielą się przeczytanymi książkami i wzajemnie motywują do czytania daje niesamowitego kopa. To właśnie dzięki dołączeniu do takiej grupy na facebooku udało się nam się pierwszy raz przeczytać aż tyle książek. Systematycznie dzielimy się tym co czytamy, szukamy inspiracji do nowych lektur i zliczamy przeczytane książki.

Czytaj krótkie książki

Jeśli mało czytasz, a szybkie efekty motywują Cię do działania nie zabieraj się za opasłe tomiska. Sięgaj po krótsze książki, a kiedy ich liczba będzie dla Ciebie zadowalająca wtedy pozwól sobie na coś grubszego. W przypadku, gdy czytasz więcej i dopadł Cię kryzys czytelniczy również warto chwilowo porzucić obecne lektury i sięgnąć po coś krótkiego. Radość, że w końcu udało Ci się skończyć książkę prawdopodobnie da Ci energię do ruszenia tych na których utknęłaś/utknąłeś.

Korzystaj z aplikacji

Powstaje coraz więcej aplikacji z ebookami i audiobookami. Często oferują one pierwszy miesiąc korzystania za darmo. Dopiero potem można zdecydować się na płatną formę w postaci zakupu pojedynczych książek lub abonamentu. My korzystamy z Legimi. Aplikacja sama w sobie nie jest szałowa, ale ma ogromną bazę ebooków i audiobooków. Wcześniej korzystaliśmy ze Storytel.

Czytaj to co lubisz

Niby takie oczywiste, ale jednak nie zawsze. Znajdź coś co Cię mega interesuje, a jest duża szansa, że nie będziesz mógł oderwać się od książki. Niestety wiele osób nie wie co je ciekawi i poddaje się po pierwszej lepszej książce. Doświadczenia szkolne i zmuszanie do czytania nudnych lektur odcisnęły na wielu osobach tak duże piętno, że do dziś nie mogą się zmotywować do czytania.

Ale ja nie mam czasu na czytanie

„Nie mam czasu na czytanie bo mam: dziecko, pracę, studia … „ Bzdura! Powiedz wprost, że nie chcesz/nie lubisz czytać, ale nie ściemniaj że nie masz czasu. My mamy pracę i dziecko, Patrycja pracę i studia. W międzyczasie znajdujemy też czas na blogowanie. Masz czas na oglądanie tv, przeglądanie facebooka, scrollowanie instagrama? Te czynności zabierają więcej niż kilkanaście, a może kilkadziesiąt minut dziennie. A wystarczy wygospodarować 10-15 minut (np. przed snem) i od razu zaczniesz czytać więcej książek. Może nie uda Ci się czytać jednej książki tygodniowo, ale przy tych kilku minutach na pewno będzie to kilkanaście książek w rok.

Być może oczekiwałaś rad typowo dla rodziców. Gdybym tytuł posta brzmiał „Jak czytać więcej książek” podejrzewam, że spora część osób nawet by go nie otworzyła myśląc „Mam dziecko, nie mam czasu na czytanie!”. Jasne, że mogłabym dopisać porady w stylu: podrzuć dziecko do babci na godzinę i w tym czasie czytaj. Albo czytaj w trakcie drzemki dziecka. Uważam jednak, że jest to kolejny level czytania. Jeśli polubisz czytanie i zobaczysz, że można czytać mając dziecko sama zaczniesz wyszukiwać takich momentów kiedy masz okazje przeczytać choć kilka stron.

A na koniec obiecana lista książek M. Farciarz może słuchać audiobooków w pracy więc zaliczył kilka opasłych tomisk, takich jak „Faraon” , „Quo Vadis” czy „Małe Życie”. Pogrubione tytuły to książki, które zdecydowanie Wam poleca.

Lista książek M 2018

 1. „Akcja adaptacja” – Agnieszka Stein
 2. „Self Reg” – S. Shanker
 3. „Bez litości” – E. B. Larssen
 4. „Pierwszy śnieg” – Jo Nesbø
 5. „Rodzicielstwo przez zabawę” – L.J. Cohen
 6. „Więź daje siłę” – E. Kirkilionis
 7. „Wychowanie przez czytanie” – I. Koźmińska, E. Olszewka
 8. „Potęga Podświadomości” – J. Murphy
 9. „Jak stać się szczęśliwym człowiekiem” – A. Kęska
 10. „Minimalizm” – Leo Babauta
 11. „Nie” z miłości” – J. Juul
 12. „Kamienie na szaniec” – A. Kamiński
 13. „Quo Vadis” – Henryk Sienkiewicz
 14. „Być mężem i ojcem” – J. Juul
 15. „Niemożliwe” – D. Piątkowski
 16. „Duchowe życie zwierząt” – P. Wohlleben
 17. „Z dzieckiem w świat wartości” – E. Olszewska, I. Koźmińska
 18. „Gwiezdny Pył” – N. Gaiman
 19. „Wyspa” – S. Hagalín Björnsdóttir
 20. „Koralina” – N. Gaiman
 21. „Z nienawiści do kobiet” – J. Kopińska
 22. „Dziecko z bliska” – A. Stein
 23. „Potrzebna cała wioska” A. Stein
 24. „Faraon” B. Prus
 25. „Zadziwiająca historia samotnego listonosza” – D. Thériault
 26. „W sieci natrętnych myśli” – K. G. Wilson, T. DuFrene
 27. „Idealny Stan” – B. Sanderson
 28. „Pod presją” – C. Honoré
 29. „Twoje kompetentne dziecko” J. Juul
 30. „Un*uck yourself. Napraw się!” – Gary J. Bishop
 31. „Potęga teraźniejszości” – Eckhart Tolle
 32. „Mała Wielka zmiana” – Robert B. Cialdini
 33. „1984” – G. Orwell
 34. „Kamizelka” – B. Prus
 35. „Dżuma” – A. Camus
 36. „Otoczeni przez idiotów” – T. Erikson
 37. „Księga Cmentarna” – N. Gaiman
 38. „Wychowanie bez nagród i kar” – A. Kohn
 39. „Toxic – jak radzic sobie z osobami, które utrudniają Ci życie?” – J. Jankiewicz
 40. „Małe Życie” – H. Yanagihara.
 41. „Mały Książe” – A. de Saint-Exupéry
 42. „Miasto” – Clifford D. Simak
 43. „Zabić drozda” – H. Lee
 44. „Myszy i Ludzie” – J. Steinbeck
 45. „Cień Wiatru” – C.R. Zafon
 46. „Ego VS Ja” – Dawid Piątkowski
 47. „Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być” – A. Faber, E. Mazlish
 48. „Fińskie dzieci uczą się najlepiej” – T.D. Walker
 49. „Mam na imię Lucy” – E. Strout
 50. „Baśniobór” – B. Mull
 51. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?” – J. Kopińska
 52. „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” – M. Wicha
 53. „Kryzys szkoły” – J. Juul
 54. „Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców” – Lindsay C. Gibson
 55. „Kuba” – J. Błaszczykowski, M. Domagalik
 56. „Energia! Żyj pełnią życia” – B. Burchard
 57. „Dziewczyny, które miał na myśli” K. Kyrcz Jr.
 58. „Nowa Ziemia” – E. Tolle
 59. „Naturalista” – A. Mayne
 60. „Mit rozpieszczonego dziecka” – A. Kohn
 61. „Wychowanie w duchu empatii” – Marshall B. Rosenberg

Czytaliście jakieś książki z powyższej listy? A może jakiś tytuł Was zaciekawił?

2
Dodaj komentarz

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Roman

Spodziewałem się porad jak zorganizować czas przy małych dzieciach aby jeszcze czytać. Ale widzę że autorka nie ma zielonego pojęcia o małych dzieciach i czasie który należy im poświęcić….