Islandzki przepis na domowe chusteczki nawilżane

 

Domowe chusteczki nawilżane

Dziś podzielę się z Wami domowym przepisem na chusteczki nawilżane. Dostałam go od mojego islandzkiego kolegi, który robił takie właśnie chusteczki dla swoich dwóch córek. Ja stosuje je od półtora roku i jestem z nich bardzo zadowolona. Początkowe problemy z częstymi odparzeniami mojego dziecka minęły. Jest to naturalna i tańsza alternatywa dla sklepowych chusteczek, których skład często pozostawia wiele do życzenia.

Domowe chusteczki nawilżane są szybkie i łatwe w przygotowaniu. Będziecie potrzebować:

 • olejek eteryczny (ja używam z drzewa herbacianego)
 • kilka kropli soku z cytryny
 • olej kokosowy (2 łyżeczki)
 • przegotowaną wodę
 • kompresy włókninowe 10x10cm (2 opakowania)
 • pudełko po 2litrowych lodach lub inny pojemnik

Najpierw musicie zaopatrzyć się w pojemnik do przechowywania chusteczek. Świetnie nadaje się do tego opakowanie po 2 litrowych lodach. Możecie użyć też innego pudełka wielorazowego dopasowanego do rozmiaru kompresów. Kompresy włókninowe znajdziecie w sklepach internetowych lub zapytajcie o nie w aptece. Do 2litrowego pojemnika po lodach mieszczą się 2 opakowania chusteczek (200sztuk).

Przygotowanie

 1. 1/3 wysokości pojemnika zalewamy przegotowaną ciepłą wodą. Dodajemy do niej dwie łyżeczki oleju kokosowego, kilka kropli soku z cytryny i pół kropelki/kropelkę olejku eterycznego* . Olejek z drzewa herbacianego dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, dezynfekującym i przeciwzapalnym świetnie pielęgnuje i leczy skórę.
 2. Mieszamy wszystko, aż do rozpuszczenia się oleju kokosowego.
 3. Wkładamy kompresy włókninowe w pozycji pinowej. W momencie gdy zaczną absorbować wodę (czyli po kilku sekundach) odwracamy je do góry nogami i wkładamy suchą stroną do pozostałej pojemniku wody. W ten sposób cała chusteczka zaabsorbuje wodę.
 4.  Jeśli kompresy wystają trochę ponad pudełko wystarczy je lekko docisnąć. Zamykamy opakowanie – domowe chusteczki nawilżane są gotowe do użycia.

Domowe chusteczki nawilżane dla dzieciDodatkowe rady:

 • Jeśli chusteczki wydają się Wam za suche, możecie dolać do nich trochę przegotowanej ciepłej wody.
 • Jak dodaje się pół kropelki? Jak chcecie – technika jest dowolna! Ja nakrapiałam na czubek łyżeczki jedną kroplę, a następnie przechylałam łyżkę nad wodą. To co z niej skapnęło uznawałam za pół kropelki.
 • Zawsze po użyciu zamykajcie opakowanie. Uchroni to chusteczki przed wyschnięciem.
 • Po pierwszym użyciu obserwujcie skórę Waszego dziecka. Jeśli wszystko jest okej możecie zacząć stosować domowe chusteczki.

* Olejki eteryczne są silnie skoncentrowane. Nigdy nie stosujemy nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Skóra szczególnie niemowląt jest bardzo wrażliwa, dlatego na początku dodawałam tylko pół kropli, a dopiero z biegiem czasu gdy zobaczyłam, że skóra P dobrze reaguje zdecydowałam się na 1 kroplę.

A może Wy macie swoje sprawdzone przepisy na domowe chusteczki dla dzieci. Jeśli tak podzielcie się nimi w komentarzach ↓

Dodaj komentarz